Blog

Soru Cevap

Her sorunun bir cevabı olduğunun bilincine varan insanoğlu tarih boyunca yeni bilgiler edinmeyi sürdürmüştür. Keyifli bir yaşam sürüp hayatın tadına doyasıya varmanın en kestirme yolu zaten budur. Soru cevap kategorisini incelediğimizde de bunu fark etmek mümkün hale geliyor. İnterneti en efektif şekilde kullanan bir nesil olmamız bilgiye en kolay ulaşılan bir dönemde yaşamamıza olanak tanıyor. Bunun tadını çıkarırken doğru bilgiye erişmek, güvenilir kaynakları tercih etmek ise en dikkat etmemiz gereken noktalara dönüşüyor.

Bir sorunun yanıtını bulmaya çalışırken fazlaca kaynağa rastlayabilir, daha da kötüsü bu kaynaklardan farklı ölçütte cevaplar alabiliriz. İşte bunu daha iyi bir sistemle güvenilir bir biçimde sunan soru cevap kategorisine göz atmanız gerekiyor. Kategorik yapısı gereği herhangi bir herhangi bir sınırlamaya sahip olmayışı en önemli artıya dönüşebiliyor. Çünkü bilimle alakalı konuları işleyen sorular olduğu gibi sanata veya dil bilgisine dair sorulara da rastlanabiliyor.

Böylelikle yediden yetmişe herkesi kapsayan, herkesin ilgi alanlarına hitap edebilen ve herkes tarafından tercih edilen bir platforma dönüşebiliyor. Soru sor butonunu gördüğünüzde aynı zamanda oldukça özgürlükçü bir yapıya sahip olduğunu da fark edebilirsiniz. Çünkü dileyen herkes aklına takılan soruyu sorabiliyor ve uzmanından cevabını alabiliyor. Diğer alternatiflerle kıyaslandığında en önemli avantajı ise bir cevapla sınırlı kalmayan bir konseptinin olmasıdır. Dileyen herkes mevcut bir soruya yanıtını girebiliyor. Yanlışlar düzeltilirken eksik bilgiler böylece tamamlanmış oluyor.

Bilgiye ulaşmanın kolay bir yolu olarak nitelendirebileceğimiz bu kategoride alanlara ilişkin hiçbir sınırlama olmadığını zaten vurgulamıştık. Yemek yerken uyulacak görgü kuralları hakkında merak edilenleri yanıtlayan bir soru başlığı bulabilirsiniz. Hemen akabinde yaz aylarında yetişen meyvelerin hangileri olduğunu merak eden başka bir soru cümlesiyle devam edebilirsiniz. Bir arkadaşınızla keyifli sohbetinizin arasında geçen yadsıma sözcüğünün ne anlama geldiğini merak edip sorabileceğinizi de hatırlatalım.

Bunların tümü soru cevap kategorisinde karşılaşabileceğiniz farklı alanlara ait sorular olarak görülebilir. Sınırsız bir soru skalası oluşmasının altında da bu yatıyor. Tabii ki böylesine geniş bir yelpaze yaratıldığından dolayı daha niş bir soru listesine erişebilmeniz için zamansal bazı ayrıntılarla listeleme seçenekleri sunuluyor. Bunlar bir hafta içerisinde sorulan soruları listelemenizi sağlayabiliyor. Yine bir ay seçeneğini seçerek son 30 günde sorulmuş soruların listesine ulaşabilirsiniz.

Bir diğer zaman ölçütü bir yıl iken soruları eskiden yeniye ya da yeniden eskiye doğru da sıralamanız mümkün kılınmış. Herkes soru sor butonuyla merak ettiği konuyu açıkça dile getirebildiği için pek çok uzman bir araya gelebiliyor. Ekstradan ise sorulara bağlı bir dizi listeleme seçenekleri mevcut. Örneğin çözülmeyen kısmına tıkladığınızda daha önce kimsenin yanıt vermediği sorular size gösterilecek. Burası bilgisini göstermek isteyenlerin fazlaca sevebileceği bir kategoridir.

Ayrıca çözülen soruların listelendiği ve yeni soruları görebileceğiniz alanlar da var. Daha çok popüler olanlarla ilgilenenlere ise en çok okunanlar ve en çok cevaplananlar kısımları aktif edilmiş. Bunlar tamamıyla sizin tercihinize göre seçilir biçimde dizilmiş. Soru cevap kategorisinin bu kadar popüler olmasında tabii ki tartışma odaklı bir öğrenme biçiminin net olarak yansıtılmış olması büyük rol oynuyor.

Çünkü soruların altında tek cevapla karşılaşmak yerine birden fazla kullanıcının birden fazla cevabının olduğunu görebiliyorsunuz. Doğru cevaba erişebilmek için farklı fikirleri alabiliyor, bilgi dağarcığınızı maksimum düzeyde genişletebiliyorsunuz. Tüm bunlar keyifli bir öğrenme algısının oluşması için özenle düşünülmüş bir dizi özellikten kaynaklanıyor. Hem soru sorabileceğiniz, hem cevap verebileceğiniz hem de soruların cevaplarına göz atabileceğiniz muazzam bir kategoriyle karşı karşıya kalacaksınız.

Kaynak : https://www.keyifli.net/zaman-sozleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu