Blog

Para Birikimi Yapmanın Adımları Nelerdir ?

Para biriktirmenin ilk adımı, ne kadar para kazandığınızı bilmek. İster yarı zamanlı bir işten bir geliriniz olsun, ister ev işleri için aylık bir ödeneğiniz olsun, her ay kazandığınız para miktarını toplamanız gerekir. Bu sayı her ne ise, harcamalarınız ve birikimleriniz için bir rehber olarak kullanın. Bu toplam aydan aya değişiyorsa, güvenli tarafta havalandırın ve daha küçük miktara bağlı kalın.

BÜTÇE KATEGORİLERİ OLUŞTURUN

Bir sonraki ipucu, bütçe kategorilerinizi oluşturmak. Kategoriler oluştururken iki ana kategoriyi aklınızda bulundurun: birikim ve harcama. Bu iki kategori altında, paranızı harcayacağınız farklı harcamaları listeleyin. 

BÜTÇELEME STRATEJİSİ SEÇİN

Tüm kategorilerinizin bir listesine sahip olduğunuzda, her biri için ne kadar para ayrılacağını belirlemenin zamanı geldi. Bunu çeşitli bütçeleme yöntemleri kullanarak yapabilirsiniz. Aşağıda bütçenizi nasıl yapacağınıza dair formülleri bulabilirsiniz.

ÖNCE BİRİKİM YAPIN, SONRA HARCAYIN

Artık bir bütçe yöntemine karar verdiğinize göre, harcamaya başlamadan önce her zaman birikimlere katkıda bulunmak akıllıca olur. Tasarruf etmeden önce harcamaya başlarsanız, bir ay boyunca bütçenizi boşa harcama ve biriktirecek hiçbir şey kalmama ihtimali var. Tasarruf eylemine öncelik vererek, paranızla disiplin uygular ve ilk etapta planladığınız bütçeye bağlı kalmayı kolaylaştırırsınız.

HEDEF BELİRLEYİN

Paranız için hedeflere sahip olmak, kendinizi bütçenize bağlı kalmaya motive etmenin harika bir yoludur. Belki de kendi arabanız veya arkadaşlarınızla yapacağınız bir gezi için para biriktiriyorsunuzdur. Hedefleriniz ne olursa olsun, bütçenizi korur, iyi tasarruf ve harcama alışkanlıklarını sürdürürseniz, onlara kısa sürede ulaşırsınız.

Kaynak: Para Durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu